Ocalić od zapomnienia. Polskie instrumenty ludowe - Aneta Oborny

Ocalić od zapomnienia. Polskie instrumenty ludowe

4.00 Oceń książkę!

Autor: Aneta Oborny

Wydawnictwo: Muza
ISBN: 9788328702165
EAN:
Format: 200 x 200
Oprawa: twarda
Stron: 228
Data wydania: 2015-11-04
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
37.99
książka
38.47zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

Jak pisze w recenzji prof. Zbigniew Przerembski: "Znaczenie ludowych instrumentoacute;w muzycznych dla tradycji kulturowej naszego krajunbsp; trudno przecenić". Praca jest tym cenniejsza, że stanowi kompendium wiedzy na ten temat, zebranej przez znakomitego fachowca tematu. Jest to poza tym pierwsza na polskim rynku tego typu praca, do tej pory ukazywały się tylko wyrywkowe opracowania konkretnych instrumentoacute;w.

Poza ogoacute;lną historią instrumentoacute;w ludowych autorka prezentuje grupy idiofonoacute;w, membranofonoacute;w, chordofonoacute;w i aerofonoacute;w. Dla przeciętnego czytelnika podział ten wynikający ze sposobunbsp; pobudzania i konstrukcji instrumentu brzmi dość tajemniczo, ale znajdziemy tu opisy i zdjęcia m.in.nbsp; kołatek, drumli, harmonii (to idiofony), bębnoacute;w (membranofony), skrzypiec diabelskich, cymbałoacute;w (to chordofony), oraznbsp; piszczałek, dud wielkopolskich, kozłoacute;w weselnych, klarnetoacute;w, kornetoacute;w, puzonoacute;w i waltorni (to aerofony). Niektoacute;re z tych instrumentoacute;w obecnie są wykorzystywane w muzyce klasycznej czy jazzowej.

Ważnym i ciekawym zjawiskiem polskiego folkloru są kapele ludowe, ktoacute;rych składy roacute;żnią się znacznie i związane są z regionami etnograficznym Polski. Temu tematowi poświęcony jest odrębny rozdział książki.

Publikacja jest bogato ilustrowana, w zdecydowanej większości ikonografia pochodzi ze zbioroacute;w Muzeum Ludowych Instrumentoacute;w Muzycznych w Szydłowcu.

Wydanie książki dofinansowano ze środkoacute;w Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aneta Oborny jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, wykładowcą nauk z zakresu kultury muzycznej na kierunku Europejskie Studia Kulturowe Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od 2011 roku jest dyrektorem Muzeum Ludowych Instrumentoacute;w Muzycznych w Szydłowcu. Autorka nbsp;książek Życie muzyczne Kielc 1815-1915 oraz Muzeum Ludowych Instrumentoacute;w Muzycznych 975-2010, a także nbsp;wielu artykułoacute;w i esejoacute;w na temat kultury muzycznej XIX i XX wieku w Polsce oraz autorka i kurator wystaw muzealnych.

Książka "Ocalić od zapomnienia. Polskie instrumenty ludowe"
Aneta Oborny