Oblicza nierówności społecznych -

Oblicza nierówności społecznych

4.00 Oceń książkę!

Autor: ...

Wydawnictwo: Eneteia
ISBN: 9788385713838
EAN: 9788385713838
Format: 240 x 170 x 35
Oprawa: Twarda
Stron: ...
Data wydania: 2007
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
46.50
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Książka przybliża zagadnienie nierówności społecznych z perspektywy interdyscyplinarnej. Autorami tekstów są psychologowie, ekonomiści, socjologowie, politolodzy, filozofowie, kulturoznawcy, przedstawiciele nauk medycznych. W interdyscyplinarnej perspektywie ukazane zostały nie tylko makrospołeczne i strukturalne, ale również jednostkowe i wewnętrzne aspekty nierówności, co świadczy o złożoności tego zjawiska.
Na omawianą problematykę składają się kwestie ekonomiczne (m.in. struktura własności, zróżnicowanie dochodów i wydatków, ubóstwo i bezrobocie), społeczno-polityczne (ideologie a nierówności, wykluczenie a mniejszości narodowe i etniczne, zasada równości a prawo wyborcze, dziedziczenie nierówności, usamodzielnianie wychowanków placówek socjalizacyjnych), kulturowe (egalitarność a elitarność, neoawangarda, e-exlusion, polaryzacja zabudowy mieszkaniowej), psychospołeczne (nierówności interpersonalne, kondycja współczesnej rodziny, nierówność zwielokrotniona), kliniczne (lęk młodzieży niedostosowanej, nierówności a choroby psychiczne, interwencje kryzysowe, programy psychoterapii uzależnień w ośrodku pomocy społecznej i in.).

„Ludzie pragną równości nawet w zniewoleniu – pisał ponad 150 lat temu Alexis de Tocqueville, będąc pod wrażeniem dwóch wielkich rewolucji: amerykańskiej i francuskiej. Chociaż od tego czasu rządy i ich ideologiczne aparaty poczyniły wielkie postępy w sztuce legitymizowania nierówności, większość ludzi stale odczuwa deprywację w jakiejś sferze i raz po raz dochodzi do społecznych buntów na wielką skalę. Duch równości nie zginął i jest obecny we wszystkich wymiarach życia społecznego. Pokazanie wielowymiarowości i skomplikowania problemu nierówności jest wielką zaletą dwóch tomów oddanych do rąk Czytelnika. Rozważania ogólne spotykają się w nich ze studiami bardzo szczegółowymi. I to dobrze: jest konkret i jest abstrakcja”.

Książka "Oblicza nierówności społecznych"