Nobis operique favete -

Nobis operique favete

4.00 Oceń książkę!

Autor: ...

Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN
ISBN: 9788365573520
EAN: 9788365573520
Format: 240 x 170 x 28
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Stron: ...
Data wydania: 2017
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
40.47
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
W ostatniej dekadzie zauważamy pogłębienie zainteresowania warstwą ideową i konstrukcyjną Kronik i dziejów (Cronicae et gesta) Anonima zwanego Gallem - tak w wymiarze "mitograficznym" tekstu, jak w perspektywie nowych hipotez dotyczących osoby autora. Kroniki - dzieło zawierające naszą najstarszą tradycję historyczną - stanowią najczęściej przywoływany tekst źródłowy w pracach polskich mediewistów. To niesłabnące zainteresowanie utworem należącym zarówno do historii historiografii, jak i do historii literatury uzasadnia potrzebę niniejszego tomu, który integruje badania dotąd rozproszone po różnych dyscyplinach i prowadzone w ramach różnych warsztatów. Trzeba bowiem przemyśleć wszystko to, co w badaniach nad Gallem nowe.

Celem książki jest także podsumowanie dotychczasowych badań nad anonimowym autorem i wyznaczenie ich potencjalnych kierunków. Stąd prezentujemy kilka prób nowego podejścia do problematyki tożsamości kronikarza oraz oświetlamy horyzont polityczny Kronik, zagadnienia ustrojowo-prawne, problem władzy centralnej (głównie rządy Bolesława Krzywoustego), funkcję ideową dzieła. W tomie znajdziemy również analizy recepcji prawa rzymskiego czy aktualnych wówczas idei reform gregoriańskich. Obok rozważań dotyczących wpływu idei politycznych na treść dzieła znajdziemy tu analizy "Kronik" jako świadectwa historycznego: autorzy skupili się na politycznym wymiarze panowania zwłaszcza trzech Bolesławów - Chrobrego, Szczodrego i Krzywoustego.

W części tomu poświęconej estetyce dzieła poruszono zagadnienia poetyki tekstu kronikarskiego, kwestie narracji i funkcji narratora, analiz komunikacyjnych czy techniki poetyckiej kronikarza. Jest to tematyka niemal nieobecna w dotychczasowych badaniach nad Kronikami. Ostatnia część obejmuje problemy recepcji dzieła. Całość zamykają materiały do bibliografii Kronik i dziejów Anonima zwanego Gallem.

Książka "Nobis operique favete"