Nefrodiabetologia -

Autor: ...

Wydawnictwo: Via Medica
Data wydania: 2011-07-26
Nerki są kluczowym narządem, do którego docierają sygnały z wielu narządów modyfikujących ich czynność wydalniczą, endokrynną (synteza erytropoetyny, aktywnych metabolitów witaminy D, angiotensyny II, endoteliny, bradykininy, prostacykliny i wielu innych), homeostatyczną (regulacja wolemii i ciśnienia tętniczego, homeostaza gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej) oraz metaboliczną (np. biosynteza glukozy). Ponadto nerki są narządem docelowym dla wielu hormonów (aldosteron, wazopresyna, kortyzol i inne) oraz rozkładającym hormony peptydowe) lub wydalającym (np. hormony steroidowe) ważne biologicznie związki. W końcu wyniki badań ostatnich lat jednoznacznie udowodniły znaczącą rolę nerek w regulacji aktywności układu sympatycznego. Z drugiej strony wiadomo,że długotrwały niedobór bezwzględny lub względny insuliny jest przyczyną ciężkich uszkodzeń narządowych. Wśród tych ostatnich należy wymienić, oprócz zmian sercowo- naczyniowych, ocznych, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego oraz układu wegetatywnego, nefropatię cukrzycową prowadzącą do wypadnięcia wszystkich wyżej wymienionych funkcji nerek. Lawinowo narastająca częstość występowania cukrzycy typu 2 i jej powikłań sprawia, że nefropatia cukrzycowa stała się wyzwaniem dla lekarzy prawie wszystkich specjalności. Te fakty stały się powodem opracowania drugiego wydania "Nefrodiabetologii".
Podręcznik pojawia się po 8 latach od ukazania się wydania pierwszego. Od tego czasu poznano nowe fakty patofizjologiczne dotyczące cukrzycy, które znalazły swoje przeniesienie do wczesnej diagnostyki i terapii nie tylko zaburzeń metabolicznych, ale również zaburzeń homeostatycznej roli nerek w najszerszym tego słowa znaczeniu.
Redaktorzy niniejszego opracowania mają nadzieję, że podręcznik ułatwi wszystkim lekarzom racjonalne postępowanie diagnostyczne i lecznicze u chorych dotkniętych "chorobą stulecia".

Książka "Nefrodiabetologia"