Naukowcy Hitlera - John Cornwell

Naukowcy Hitlera

4.00 Oceń książkę!

Autor: John Cornwell

Wydawnictwo: vis-a-vis Etiuda
ISBN: 9788361516880
EAN:
Format: 145 x 210
Oprawa: twarda
Stron: 480
Data wydania: 2012-09-07
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
28.99
książka
31.97zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Jakie były skutki szybkiego rozwoju niemieckiej nauki w pierwszej połowie XX wieku? Czy niemieccy uczeni ponoszą winę za część zbrodni dokonanych podczas II wojny światowej? Tymi zagadnieniami zajmuje się w książce "Naukowcy Hitlera. Nauka, wojna i pakt z diabłem" John Cornwell, angielski pisarz i dziennikarz. Autor od lat interesuje się problemami etycznymi, które pojawiają się wraz z postępem wiedzy naukowej. Organizuje też spotkania badaczy, filozofów i ludzi pióra, podczas których omawiane są istotne dla przyszłości świata tematy.

W momencie gdy Hitler doszedł do władzy, niemiecka nauka i technika od prawie 40 lat przeżywały swój rozkwit. Cornwell przedstawia wstrząsające wydarzenia, które doprowadziły do ich upadku w 1945 roku. Opisuje losy niemieckich uczonych w czasach hitlerowskiego reżimu i to jak dali się wprzęgnąć w machinę terroru. Pokazuje, że rozwój nauki ma dwa oblicza - może przynieść światu zarówno korzyści, jak i straszliwe zniszczenia. Idee darwinizmu posłużyły do stworzenia groźnej doktryny czystości rasy. A odkrycia z dziedziny fizyki dotyczące rozszczepienia jądra atomu doprowadziły do skonstruowania śmiercionośnej bomby o nieznanym wcześniej zasięgu. Do końca wojny niemal każda z gałęzi niemieckiej nauki przyczyniła się do przerażających zbrodni - wykorzystywania niewolniczej siły roboczej, eksperymentów przeprowadzanych na ludziach oraz masowych mordów. W "Naukowcach Hitlera" Cornwell pokazuje, że praca badawcza nie ogranicza się do zacisza laboratorium, ale ma też poważne etyczne konsekwencje. Niemieccy naukowcy służyli złej sprawie i ponoszą odpowiedzialność za to, że ich wiedza została użyta przeciwko ludzkości.

Książka "Naukowcy Hitlera" stawia pytania, które i dziś nic nie straciły na aktualności. Kiedy nauka jest uwikłana w budowę broni masowego rażenia nowej generacji i wojnę z terroryzmem, a postępy biotechnologii stawia się wyżej niż tradycyjnie pojmowaną etykę, ten przejmujący opis nazistowskiej nauki powinien być ważnym komentarzem do etycznej roli nauki. Wyczerpujący, dobrze udokumentowany i nade wszystko wnikliwy opis naukowców, którzy służyli Hitlerowi - a przynajmniej Niemcom - w czasach Trzeciej Rzeszy.
"The Washington Post"

Interesująco opowiedziana historia to przekonywające studium uświadamiania sobie przez naukowców ich moralnych i politycznych obowiązków.
"The Nation"

Problem niezwykłej wagi.
"Scientific American"

Szeroko zakrojona i przystępnie napisana książka zatrważający i ważny opis rozwoju nauki i życia naukowców w czasach nazizmu.
"The Economist"

Książka "Naukowcy Hitlera"
John Cornwell