Narzeczona Schulza. Apokryf - Agata Tuszyńska

Autor: Agata Tuszyńska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2015-08-27

19 listopada 1942 roku. Na rynku w Drohobyczu zostaje zastrzelony Bruno Schulz. Kilka lat poacute;źniej Sklepy cynamonowe i Sanatorium pod Klepsydrą zdobywają status arcydzieł i rozpoczynają wędroacute;wkę do kanonu światowej literatury. Legenda genialnego artysty zaczyna żyć własnym życiem. Pośmiertnym sukcesom Schulza z pewnego oddalenia przygląda się tajemnicza kobietahellip; To Juna, znana czytelnikom z dedykacji do Sanatorium pod Klepsydrą.

Agata Tuszyńska w swojej najnowszej książce proponuje niezwykłą literacką opowieść, w ktoacute;rej mieszają się dramatyczne wątki miłości i wojny. Pisarkę zainspirowała tym razem postać Juny, Joacute;zefiny Szelińskiej, jedynej kobiety, ktoacute;rej Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.

quot;Joacute;zefina Szelińska, Juna, w latach 1933-1937 była narzeczoną Brunona Schulza -nbsp;genialnego pisarza, malarza, autora Sklepoacute;w cynamonowych i Sanatorium pod Klepsydrą. Ukrywała to przez niemal poacute;ł wieku. W powojennych ankietach podawała stan cywilny: samotna. Wszystko inne jest grą pamięci i wyobraźniquot;
(fragment książki)

Miłość, sztuka, wojna i śmierć. Drohobycz, Warszawa, Gdańsk. Zasłyszane opowieści i nieliczne materialne ślady, na podstawie ktoacute;rych Agata Tuszyńska opisuje możliwe dzieje związku dwoacute;ch wybitnych osobowości.

Dlaczego Schulz nigdy się nie ożenił? Czemu to on podpisał się pod polskim tłumaczeniem Procesu Kafki, choć przekładu dokonała Szelińska? Z jakich powodoacute;w Juna nie ułożyła sobie życia z innym mężczyzną? Jaki los spotkał Mesjasza, zaginiony rękopis ostatniej powieści Schulza?

Piękna opowieść o miłości, stracie i sztuce, ktoacute;ra po raz kolejny okazała się potężniejsza niż śmierć.

Agata Tuszyńska -nbsp;pisarka, poetka, reportażystka, coacute;rka znanego reportera sportowego Bogdana Tuszyńskiego i dziennikarki Haliny Przedborskiej. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze na warszawskiej PWST. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.

Jest autorką popularnych książek o teatrze i biografii m.in. Marii Wisnowskiej, Isaaca Bashevisa Singera oraz Ireny Krzywickiej. Roacute;wnież jej książki autobiograficzne: Rodzinna historia lęku oraz Ćwiczenia z utraty spotkały się z gorącym przyjęciem. Wydana w marcu 2005 bestsellerowa Rodzinna historia lękunbsp;(nominowana do Prix Medicis), to dramatyczna i wielowymiarowa opowieść o losach polskich i żydowskich przodkoacute;w autorki. Zapis walki z chorobą nowotworową jej męża jest tematem osobistej książki Ćwiczenia z utraty (2007), ktoacute;ra ukazała się także po francusku i koreańsku. Oskarżona: Wiera Grannbsp;- historia śpiewaczki z warszawskiego getta oskarżonej po wojnie o kolaborację z Niemcami, była niekwestionowanym bestsellerem i tematem burzliwych dyskusji. Oskarżona doczekała się wielu zagranicznych wydań, między innymi we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Grecji i Izraelu, w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Tyrmandowie. Romans amerykański (2012), to opowieść o ostatnim okresie życia autora Złegonbsp;u boku jego amerykańskiej żony Mary Ellen Fox. Roacute;wnolegle z biografistyką i reportażem Agata Tuszyńska uprawia twoacute;rczość poetycką.

W swoim dorobku ma m.in. nagrodę im. Ksawerego Pruszyńskiego, przyznawaną przez polski PEN-Club za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu literackiego i literacką eseistykę.

Książka "Narzeczona Schulza. Apokryf"
Agata Tuszyńska