Monografie Prawnicze. Przekształcenia pragmatyk urzędniczych członków korpusu slużby cywilnej i pracowników samorządowych - Wojciech Drobny

Monografie Prawnicze. Przekształcenia pragmatyk urzędniczych członków korpusu slużby cywilnej i pracowników samorządowych

4.00 Oceń książkę!

Autor: Wojciech Drobny

Wydawnictwo: C.H. Beck (uprz)
ISBN: 9788325573911
EAN:
Format: 145 x 205
Oprawa: miękka
Stron: 330
Data wydania: 2015-07-20
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
99.00
książka
108.97zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

Budowa profesjonalnej służby publicznej, działającej na podstawie aksjologicznych założeń demokratycznego państwa prawa, jest procesem złożonym i długotrwałym. Polskie doświadczenia w tym zakresie nie są znikome, gdyż geneza służby państwowej sięga okresu międzywojennego. Przedstawione w monografii rozważania obejmują uwarunkowania prawne kształtowania się polskiej służby publicznej - w części regulującej status prawny członkoacute;w korpusu służby cywilnej oraz pracownikoacute;w samorządowych - w ustawodawstwie po 1989 r. Od tego bowiem czasu kształtowały się nowoczesne idee funkcjonowania polskiej administracji publicznej, ktoacute;re znalazły bezpośredni wyraz także w obowiązujących pragmatykach urzędniczych.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat zagadnienie służby cywilnej było regulowane czterema - całkowicie roacute;żnymi - aktami prawnymi. W przypadku problematyki pracownikoacute;w samorządowych ustawodawca przyjął w tym samym czasie dwie, także diametralnie roacute;żne, ustawy. Zmiany takie, z każdym kolejnym wejściem w życie nowej ustawy, wywierały wpływ na praktyczne funkcjonowanie korpusu urzędniczego, a tym samym na jakość i prawidłowość realizacji zadań państwa.

W monografii, analiza prawna skupiona została przede wszystkim na krajowych ustawach zwykłych. Konieczność przeprowadzenia kompleksowej oceny poprawności tych aktoacute;w prawnych była jednak powodem odniesienia się dodatkowo do założeń nie tylko ustrojowych, ale także do prawa międzynarodowego. Badania te zostały uzupełnione o szeroką analizę orzecznictwa (krajowego i międzynarodowego), doktryny prawa i dokumentoacute;w powstałych w praktyce działania administracji publicznej. Dzięki zastosowanym metodom badawczym (przede wszystkim prawnodogmatycznej) możliwym było zidentyfikowanie istotnych trendoacute;w w prawodawstwie polskim dotyczącym służby publicznej oraz sformułowanie uzasadnionych ocen, wnioskoacute;w i postulatoacute;w odnośnie do problematyki pragmatyk urzędniczych.

Książka "Monografie Prawnicze. Przekształcenia pragmatyk urzędniczych członków korpusu slużby cywilnej i pracowników samorządowych"
Wojciech Drobny