Monografie FNP. Poemat prozą w Polsce - Agnieszka Kluba

Autor: Agnieszka Kluba

Wydawnictwo: UMK
Data wydania: 2015-01-22

Poemat prozą wioacute;dł dotąd w Polsce żywot utajony. Pozostawał formą rozpoznawaną i podejmowaną przez nielicznych wtajemniczonych, zazwyczaj znawcoacute;w poezji francuskiej, ktoacute;ra ten sposoacute;b pisania wynalazła w XIX wieku. Dla pozostałych był czymś w pewnym sensie niewidocznym, nie dość wyczuwalnym i nierzadko mylonym z innymi formami literackimi. O tym nieodczytaniu zdecydowały także przewrotna, dyskretna i stroniąca od pochwytności natura poematu prozą, celowa labilność tożsamości, mylenie tropoacute;w, prowadzących zaroacute;wno do prozy, jak i do poezji, a może tak naprawdę jeszcze gdzie indziej...

"Proza poetoacute;w" - tak między innymi moacute;wi się o tej formie, ponieważ z zagadkowych powodoacute;w właśnie Ci, ktoacute;rzy piszą wiersze, odczuwają niekiedy potrzebę zwroacute;cenia się ku prozie. Tak jak dwudziestu czterech bohateroacute;w tej książki, pierwszej monografii poematu prozą w Polsce.

Książka "Monografie FNP. Poemat prozą w Polsce"
Agnieszka Kluba