Moja historia futbolu. Tom 1. Świat - Stefan Szczepłek

Autor: Stefan Szczepłek

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2015-05-20

Dzieje światowej piłki nożnej opisane przez dziennikarza, ktoacute;ry wnbsp;ostatnim poacute;łwieczu był naocznym świadkiem najważniejszych futbolowych wydarzeń. Fascynująca podroacute;ż znbsp;przewodnikiem, ktoacute;ry osobiście rozmawiał znbsp;Peleacute;m, Didim, Euseacute;bio, George'em Bestem, Franzem Beckenbauerem czynbsp;Ferencem Puskaacute;sem, widział bramki Diego Maradony na Estadio Azteca inbsp;słynny wolej Zineacute;dine'anbsp;Zidane'anbsp;na Hampden Park, przeżył tragedię na stadionie Heysel inbsp;radość Manchesteru Unitedpo wygranym finale Ligi Mistrzoacute;w znbsp;Bayernem na Camp Nou.

Od narodzin futbolu wnbsp;nowoczesnej formie na Wyspach Brytyjskich wnbsp;połowie XIX wieku po mistrzostwa świata wnbsp;Brazylii. Od powstania FIFA aż po czasy najnowsze, wnbsp;ktoacute;rych Leo Messi inbsp;Cristiano Ronaldo stali się popularniejsi od wielu koronowanych głoacute;w. Kto rozegrał pierwszy mecz na Antarktydzie? Dzięki komu futbol rozwinął się wnbsp;Brazylii? Dlaczego wiele kluboacute;w na całym świecie ma angielskie nazwy?

Stefan Szczepłek obejrzał tysiące meczoacute;w na kilku kontynentach, widział na żywo mundiale inbsp;mistrzostwa Europy. Przeprowadził setki rozmoacute;w znbsp;piłkarzami, trenerami, działaczami, sędziami. Wybrał to, co jego zdaniem jest wnbsp;piłce najciekawsze inbsp;co miewa związek znbsp;polityką, kulturą oraz nauką. Tą książką prowadzi nas od stadionu do stadionu, od radości do dramatu. Inbsp;ndash; jak to przewodnik ndash; pokazuje pamiątki i trofea.

Wnbsp;Mojej historii futbolu oproacute;cz unikatowych zdjęć znalazły się reprodukcje biletoacute;w inbsp;programoacute;w z najsłynniejszych meczoacute;w oraz fotografie oryginalnych koszulek inbsp;butoacute;w gwiazd ndash; nierzadko znbsp;ich podpisami. To wszystko znbsp;prywatnej kolekcji autora, jedynej takiej wnbsp;Polsce inbsp;jednej znbsp;większych wnbsp;Europie. Czytając inbsp;oglądając tę książkę, ma się wrażenie, że to jest także nasza historia, tylko Stefan Szczepłek pomoacute;gł nam ją usystematyzować, przybliżyć inbsp;wyjaśnić. Takiej książki onbsp;piłce nożnej jeszcze wnbsp;Polsce nie było.

***

"Stefan jest futbolowym konserwatystą, ktoacute;ry wierzy, że piłka ma moc społeczną. Jego książka daje nam poczucie, że należymy do wielkiej rodziny mającej okazję do celebracji, wielkich bohateroacute;w i dat, ktoacute;re stają się roacute;wnie ważne jak wydarzenia rodzinne." -nbsp;Włodzimierz Szaranowicz, dyrektor TVP SPORT

"Fajnie się czyta. Dowiedziałem się wielu nowych rzeczy, nawet onbsp;klubach, wnbsp;ktoacute;rych grałem: Feyenoordzie, Liverpoolu inbsp;Realu. Polecam każdemu kibicowi piłkarskiemu." -nbsp;Jerzy Dudek, reprezentant Polski, zdobywca Pucharu Mistrzoacute;w

"Pasjonat i znawca śledzący piłkarskie wydarzenia od lat. Jedna z legend dziennikarstwa i moacute;j przyjaciel ndash; Stefan Szczepłek. Polecam jego książkę." -nbsp;Dariusz Szpakowski, TVP SPORT