Modni - Karolina Sulej

Modni

4.00 Oceń książkę!

Autor: Karolina Sulej

Wydawnictwo: Świat Książki
ISBN: 9788379437016
EAN:
Format: 145 x 205
Oprawa: miękka
Stron: 320
Data wydania: 2015-11-18
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
28.99
książka
34.47zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

Moda w demokratycznej Polsce zaczęła się na bazarach ndash; najpierw były tak zwane ręczniaki, następnie "szczęki", a po kilku latach powstały małe butiki. Potem przyszły siecioacute;wki i galerie handlowe, w ktoacute;rych moda z metką: "Made in Poland" nie znalazła miejsca.

Łoacute;dzki Fashion Week czy warszawskie targi Moustashe i Hush to nowe inicjatywy, dzięki ktoacute;rym okazało się, że polską modę można kupować i traktować jako część kultury.

Dziś polska moda jest modna. Polskie marki są modne. Co to znaczy? Ta książka to historie o życiu i pracy projektantoacute;w mody, ktoacute;rzy chcieli i chcą ndash; na roacute;żne sposby - ubierać Polskę.

Polska moda ma charakterek. Jest trochę cwaniacka, z odgapianiem i zbyt jawnymi "inspiracjamirdquo;. Trochę masowa i podążająca za gustem tłumu. Czasami jednak ocierająca się o geniusz. Na przykład kiedy proacute;buje znaleźć takie rozwiązanie, ktoacute;re zadowoli wszystkich: dziewczynę, ktoacute;ra szuka bluzki takiej, jaką ma jej koleżanka, i wymagającą panią chcącą wyglądać najbardziej oryginalnie, jak się da. Karolina pisze o pomijanej części polskiej kultury, kojarzonej z fatałaszkami i targowiskiem proacute;żności. A przecież to, jak wyglądamy, jak stwarzamy swoacute;j obraz jest częścią społecznego tańca. Zbyt ważnego, aby o nim nie myśleć. - Sylwia Chutnik

"Polska moda jest jak polska demokracja. Dopiero stara się siebie wymyślićrdquo;, mawia Ania Kuczyńska. I o tym jest ta książka. Karolina Sulej wybrała modę, by opowiedzieć o czasie transformacji. Nie ma tu czaroacute;w, że Polska jest światowym centrum mody, ani hołdu dla fasonoacute;w, choć jest sporo czułości dla ich twoacute;rcoacute;w. W sylwetkach projektantoacute;w odbija się droga, ktoacute;rą pokonała polska moda od szczęk na Placu Defilad do Instagramu i paryskiego wybiegu. Ciekawe! - Aleksandra Boćkowska, dziennikarka, autorka książki "To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL"

Pisano o kontuszach, pisano o Hofflandzie, ale najnowszą historią polskiej mody (a więc "mody na wolności") zajęła się dopiero Karolina Sulej. Czas był najwyższy, a autorka mogła przy okazji pokazać swoacute;j dziennikarski pazur.nbsp; Jej dociekliwe, barwne, ostro uchwycone portrety projektantoacute;w składają się na opowieść o tym, jak się w Polsce ubieramy od czasoacute;wnbsp; transformacj ustrojowej ndash; i kto za tym stoi. Z jednej strony widać, że nie mamy powodoacute;w do kompleksoacute;w. Z drugiej, i to książka Karoliny Sulej pokazuje bardzo trafnie, to właśnie kompleksy, aspiracje i niedobory kształtowały przez lata nasz polski styl. - dr Justyna Jaworska IKP UW

Karolina Sulej ndash; ur. 1985. Od 10 lat dziennikarka freelancerka związana m.in z magazynami: "Wysokie Obcasy", "Książki", "Viva! Moda". Zaczynała jako dziewiętnastolatka w "A4". Była redaktorką eksperymentalnego pisma o modzie "Maj", wicenaczelną "Exklusiv", redaktor prowadzącą "Podroacute;ży". Kiedyś stylistka, dziś zajmuje się antropologią mody ndash; jest doktorantką w Instytucie Kultury Polskiej, gdzie działa w Zespole do Badań nad Modą i pisze pracę o roli wyglądu w czasie drugiej wojny światowej. Prowadzi program o książkach dla TVP Kultura. Ma dwa szare koty, ktoacute;re uwielbiają spać na klawiaturze laptopa.

Książka "Modni"
Karolina Sulej