Moc lamp malcom! Palindromy w

Moc lamp malcom! Palindromy w "Płomyczku"

Autor: Tadeusz Morawski

Wydawnictwo: Sorus
Data wydania: 2014-02-03
Palindromy to wyrazy lub zdania, które można czytać od początku i od końca, uzyskując identyczną treść, np. "i potop potopi". Książka powstała na podstawie artykułów poświęconych palindromom oraz innym zabawom słownym, jakie ukazywały się w zasłużonym dla polskiej kultury miesięczniku młodzieżowym "Płomyczek". Autor ciekawie i z humorem opisuje różne zabawy językiem polskim i zachęca dzieci i młodzież do tworzenia własnych palindromów czy anagramów.

Tadeusz Morawski - ur. w 1940 roku w Sosnowcu profesor elektroniki, od ponad 50 lat pracujący w Instytucie Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej. Wybitny twórca i popularyzator palindromów. Autor około 10 tysięcy zdań lustrzanych, które opublikował w kilkunastu książkach.

Wielokrotnie przedstawiał palindromy i inne zabawy słowne w "Angorce" oraz "Płomyczku". Na licznych spotkaniach autorskich z humorem uczy dorosłych i dzieci trudnej sztuki tworzenia palindromów. W 2007 roku stworzył Muzeum Palindromów w Nowej Wsi koło Serocka. Jest Honorowym Członkiem Sosnowieckiego Stowarzyszenia Szaradzistów "Ariada" (2008), za twórczość i popularyzację palindromów otrzymał Kryształową Rozetę "Rozrywki" (2010) oraz przyznaną przez Stowarzyszenie Autorów Polskich Nagrodę Literacką im. Stefana Żeromskiego (2013).

Lubi muzykę klasyczną i jazzową, fotografowanie, turystykę i grzybobranie.

Książka "Moc lamp malcom! Palindromy w "Płomyczku""
Tadeusz Morawski