Mały intruz. Dziecko i chore społeczeństwo - Claudio Risé

Mały intruz. Dziecko i chore społeczeństwo

Autor: Claudio Risé

Wydawnictwo: W Drodze
Data wydania: 2010-01-18
Model kulturowy późnej nowoczesności na Zachodzie ukształtował się pod wpływem procesu sekularyzacji i metod przyrodoznawstwa. Cechuje go wielka namiętność do kontrolowania wszelkich sytuacji i zawłaszczania osób i rzeczy, a z drugiej strony nieufność względem tego, co łączy się z powierzaniem i przyjmowaniem - doświadczeniami nieodzownymi w relacjach, w których kontrolę zastępuje dar.

Z psychologicznego punktu widzenia daje to obraz nerwicy obsesyjnej, dzisiaj najbardziej rozpowszechnionej. Charakterystyczne dla niej podłoże uczuciowe jest przesycone narcyzmem, który może wyzwalać gwałtowne i okrutne zachowania, kiedy chodzi o obronę nazbyt kruchego i rozdętego wizerunku Ja.

W tej sytuacji zaciekłej obrony, niewielkiej spontaniczności i rzadkich chwil rozluźnienia trudno o prawdziwe spotkanie mężczyzn i kobiet, którzy przecież są twórcami wydarzenia narodzin. To sprawia, że jeszcze trudniejsze i bardziej zagrożone staje się doświadczenie płynące z tego spotkania - narodziny dziecka, nieprzypadkowo coraz częściej postrzegane i pożądane jako doświadczenie techniczno- naukowe, rezultat procesów laboratoryjnych, a nie jako doświadczenie ludzkiej miłości.

Książka "Mały intruz. Dziecko i chore społeczeństwo"
Claudio Risé