Kształtowanie kultury prowincjonalnej w katolickich sanktuariach maryjnych na Kresach południowo-wschodnich dawnej Rzeczypospolitej - Tomasz Dywan

Kształtowanie kultury prowincjonalnej w katolickich sanktuariach maryjnych na Kresach południowo-wschodnich dawnej Rzeczypospolitej

4.00 Oceń książkę!

Autor: Tomasz Dywan

Wydawnictwo: Księży Młyn
ISBN: 9788377292389
EAN:
Format: 165 x 240
Oprawa: twarda
Stron: 355
Data wydania: 2015-02-10
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
35.99
książka
41.47zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

Książka dr. Tomasza Dywana opowiada o kulturze mieszkańcoacute;w południowo-wschodniego pogranicza dawnej Rzeczypospolitej, rozpatrywanej w kontekście kultu maryjnego. Popularyzowanie praktyk dewocyjnych wobec Matki Boskiej stanowiło fundament indywidualnych i zbiorowych postaw religijnych wiernych. Kształtowanie tych postaw poprzez propagowanie cudowności świętych miejsc i obrazoacute;w maryjnych to zasadniczy temat niniejszego opracowania.

Autor, nawiązując do badań nad wczesnonowożytną katolicką kulturą religijną, poszukuje odpowiedzi na pytanie: jak zbiorowe, a także indywidualne praktyki religijne, inspirowane przez opiekunoacute;w tych świętych miejsc, kształtowały światopogląd i codzienność peregrynantoacute;w należących do roacute;żnych stanoacute;w. W tym celu dr Tomasz Dywan przestudiował przede wszystkim liczne starodruki o treści dewocyjnej, a ponadto teksty archiwalne, ktoacute;re przedstawiają w dużej mierze korzyści płynące z kontaktu z sacrum oraz postulowane zachowania w sposoacute;b charakterystyczny dla epoki -nbsp;schematyczny i często pobieżny.

Szeroko zakrojoną kwerendą źroacute;dłową zostały objęte głoacute;wnie zabytki opisywane dotąd w niewielkim stopniu lub w ogoacute;le nieznane badaczom. Dzięki temu Autor ukazuje zbiorową dewocję ze wszystkimi składającymi się na nią emocjami, ktoacute;re wyraźnie stanowią o regionalnej specyfice kresowej pobożności.

Książka "Kształtowanie kultury prowincjonalnej w katolickich sanktuariach maryjnych na Kresach południowo-wschodnich dawnej Rzeczypospolitej"
Tomasz Dywan