Krótkie Komentarze Becka. Dyrektywa 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych. Komentarz - Jakub Pawelec

Autor: Jakub Pawelec

Wydawnictwo: C.H. Beck (uprz)
Data wydania: 2015-05-28

W dniu 26.2.2014 r. uchwalone zostały trzy kluczowe dyrektywy unijne: dyrektywa 2014/24/UE w sprawie zamoacute;wień publicznych, dyrektywa 2014/25/UE w sprawie udzielania zamoacute;wień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych, dyrektywa 2014/23/UE w sprawie udzielenia koncesji.

Termin ich implementacji przez państwa członkowskie do systemu prawnego upływa 18.4.2016 r. Nowe przepisy zastąpią obowiązujące dyrektywy: sektorową 2005/17/WE oraz tzw. klasyczną 2004/18/WE, koordynujące dotąd procedury udzielania zamoacute;wień w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Zakres przewidywanych zmian jest tak szeroki, że implementacja niektoacute;rych przepisoacute;w do polskiego systemu prawnego może wymagać gruntownych przemian obowiązujących ustaw, rozważa się choćby uchwalenie całkowicie nowej ustawy ndash; Prawo zamoacute;wień publicznych.

W związku z powyższym, powstał niniejszy komentarz, ktoacute;ry będzie przedstawiał i omawiał szereg nowych rozwiązań prawnych popartych przez orzecznictwo krajowe i zagraniczne, a ponadto zostanie stworzony przez osobę kompetentną oraz posiadającą wieloletnie doświadczenie w zakresie legislacji oraz praktyki prawa unijnego i krajowego dotyczących prawa zamoacute;wień publicznych.

Komentarz omawia szczegoacute;łowo kwestie dotyczące m.in.:

• zasad Europejskiego Prawa Zamoacute;wień Publicznych;
  • procesu kształtowania nowych dyrektyw;
  • zakres stosowania dyrektyw ndash; w tym ich przedmiot, definicję, progi, wyłączenia i sytuacje szczegoacute;lne;
  • przepisoacute;w dotyczących zamoacute;wień publicznych ndash; uwzględniając procedury, techniki i instrumenty w zakresie zamoacute;wień elektronicznych oraz zamoacute;wień zagregowanych, przeprowadzenie postępowania zamoacute;wień, publikację i przejrzystość, wyboacute;r uczestnikoacute;w oraz udzielenie zamoacute;wienia, a także realizację zamoacute;wienia;
  • szczegoacute;lnych reżimoacute;w udzielania zamoacute;wień;
  • ładu administracyjno-regulacyjnego;
  • przekazania uprawień i uprawnień wykonawczych;
  • wybranych aspekty prawa zamoacute;wień publicznych w krajach członkowskich ndash; czyli kryteria oceny ofert,nbsp;zagadnienia rażąco niskiej ceny oraz elektroniczne zamoacute;wienia publiczne;
  • zestawienie orzecznictwa TSUE i dokumentoacute;w organoacute;w UE.

Komentarz z pewnością będzie przydatny w codziennej pracy adwokatoacute;w, radcoacute;w prawnych, sędzioacute;w, pracownikoacute;w administracji, a przede wszystkim osoacute;b zajmujących się zamoacute;wieniami publicznymi w praktyce. Ponadto, będzie on także pomocny dla studentoacute;w prawa i administracji.

Książka "Krótkie Komentarze Becka. Dyrektywa 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych. Komentarz"
Jakub Pawelec