Krajowy parlament jako regulator sektorów sieciowych - Marek Szydło

Krajowy parlament jako regulator sektorów sieciowych

Autor: Marek Szydło

Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska
Format: ...
Data wydania: 2013-10-01
Książka prezentuje aktualną i postulowaną rolę oraz znaczenie krajowych parlamentów w regulacji sektorów sieciowych gospodarki. Autor monografii i analizuje dopuszczalność i granice wpływania przez krajowe parlamenty na działalność krajowych organów regulacyjnych, a także dopuszczalność przyznawania krajowym parlamentom statusu krajowych organów regulacyjnych. Analiza ta została dokonana na podstawie unijnych dyrektyw dla sektorów sieciowych, orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości oraz unormowań konstytucyjnych państw członkowskich.

W publikacji przedstawiono m.in.:
  • kluczowe elementy statusu prawnego krajowych organów regulacyjnych,
  • istotę władzy dyskrecjonalnej krajowych organów regulacyjnych,
  • konstytucyjną zasadę zastrzeżenia ustawowego dla regulacji sektorów sieciowych,
  • inne niż stanowienie prawa funkcje pełnione przez krajowe parlamenty w sektorach sieciowych,
  • postulowane zmiany w architekturze instytucjonalnej sektorów sieciowych, uwzględniające podstawowe zasady konstytucyjne obowiązujące w Unii Europejskiej i jej państwach członkowskich.

Książka "Krajowy parlament jako regulator sektorów sieciowych"
Marek Szydło