Kodeks spółek handlowych. Komentarz -

Kodeks spółek handlowych. Komentarz

4.00 Oceń książkę!

Autor: ...

Wydawnictwo: C.H. Beck
ISBN: 9788325574833
EAN: 9788325574833
Format: 246 x 167 x 67
Oprawa: Twarda
Stron: 1616
Data wydania: 2015
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
75.47
książka
252.99zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Komentarz do Kodeksu spółek handlowych stanowi wyczerpujące omówienie przepisów ogólnych mających zastosowanie do wszystkich typów spółek, analizę poszczególnych spółek handlowych - ich tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział, a także przepisy karne. Dzieło zawiera również bogatą analizę orzecznictwa i poglądów doktryny: zarówno starszych, jak i tych najnowszych.

Czwarte wydanie dzieła zawiera szczegółowe omówienie wszystkich nowelizacji, które zostały opublikowane od wydania poprzedniego, m.in.

  ustawy z 28.11.2014 r., która zmienia przepisy regulujące rozpoczynanie i prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółek handlowych: jawnej, komandytowej i z ograniczoną odpowiedzialnością. Nowela wprowadza możliwość rejestracji spółek jawnych i komandytowych przez Internet, za pomocą systemu teleinformatycznego prowadzonego przez MS i przy wykorzystaniu wzorców umów udostępnionych w tym systemie, a także umożliwia dokonywanie w tym trybie zmian w umowach spółek oraz rozwiązywanie spółek. Zgodnie z nowelizacją, wniosek do KRS będzie mógł być potwierdzony także podpisem potwierdzonym profilem zaufanym Platformy Usług Administracji Publicznej (e-PUAP). Ponadto ustawa obniża opłaty sądowe od wniosków o wpis do rejestru spółek, których umowy zawarto przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym; zmiany wchodzą w życie 15.1.2015 r. oraz 1.4.2016 r.
  ustawy z 26.6.2014 r., która uchyliła: art. 171 statuujący obowiazek zawiadomienia urzędu skarbowego o rejestracji spółki z o.o., a także art. 324, statuujący obowiazek zgłoszenia w urzędzie skarbowym statutu spółki akcyjnej; zmaina weszła w życie 1.12.2014 r.
  ustawy z 15.5.2015 r., która wyłącza odpowiedzialność za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w czasie, gdy prowadzona jest egzekucja przez zarząd przymusowy, albo przez sprzedaż przedsiębiorstwa w całości na podstawie przepisów KPC, jeżeli obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości powstał w czasie prowadzenia egzekucji; nowela uchyla ponadto art. 14 § 3 przewidujący, że wierzytelność wspólnika albo akcjonariusza
  z tytułu pożyczki udzielonej spółce kapitałowej uważa się za jego wkład do spółki przypadku ogłoszenia jej upadłości w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki; zmianie uległy także wyjątki określone w art. 289 § 2 i art. 477 § 2, w których nie dochodzi do rozwiązania spółki, mimo ogłoszenia upadłości; zmiany wejdą w życie 1.1.2016 r.

Wysoki poziom merytoryczny Komentarza gwarantują Autorzy, którzy są nie tylko pracownikami naukowymi w największych ośrodkach naukowych w Polsce, ale również praktykami.

Komentarz adresowany jest do praktyków (sędziów, adwokatów, radców prawnych), a także naukowców zajmujących się prawem gospodarczym i handlowym.

Książka "Kodeks spółek handlowych. Komentarz"