Jedność w różnicy, różnice w jedności. Kartografowanie przestrzeni kulturowej współczesnej Chorwacji na podstawie prozy chorwackiej przełomu tysiącleci - Ernest Miedzielski

Autor: Ernest Miedzielski

Wydawnictwo: Rebis;Wydawnictwo Nauka i Innowacje
Data wydania: 2014-12-02

Próba skartografowania, czyli utworzenia specyficznej  mapy chorwackiej przestrzeni kulturowej, uwzględniającej poszczególne historyczne regiony, przestrzenie symboliczne, centra społeczne i miejsca intymne, jawi się jako wyzwanie o tyle interesujące, ile trudne. Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie literackiej reprezentacji refleksu geografii kulturowej dotyczącego obszaru współczesnej Chorwacji - pokazanie zróżnicowania kulturowego chorwackiej przestrzeni z perspektywy najnowszej prozy powstającej na przełomie tysiącleci. Chociaż głównym przedmiotem badań będzie przede wszystkim ostatnia dekada funkcjonowania przestrzeni kulturowej Chorwacji, to jednak dla ukazania jej genezy dokonana zostanie również analiza tekstów opisujących  i dotyczących czasów wcześniejszych. Trudno bowiem zrozumieć kształt literackiej mapy omawianego obszaru bez zakorzenienia go w przeszłości.

Ernest Miedzielski, ur. 15 marca 1979 r., absolwent politologii (spec. Dziennikarska) oraz filologii chorwackiej i serbskiej (spec. Literaturoznawcza) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się literaturą najnowszą i kulturą współczesnych Słowian Południowych.

Książka została wydane przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje.

Książka "Jedność w różnicy, różnice w jedności. Kartografowanie przestrzeni kulturowej współczesnej Chorwacji na podstawie prozy chorwackiej przełomu tysiącleci"
Ernest Miedzielski