Historia książki. Od glinianych tabliczek po e-booki - Roderick Cave; Sara Ayad

Historia książki. Od glinianych tabliczek po e-booki

4.00 Oceń książkę!

Autor: Roderick Cave; Sara Ayad

Wydawnictwo: Arkady
ISBN: 9788321349077
EAN:
Format: 210 x 260
Oprawa: twarda
Stron: 288
Data wydania: 2015-09-15
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
51.99
książka
54.97zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

W czasach, gdy twierdzenie o tym, że książka umiera, stało się banałem, warto, oproacute;cz poznania wielu spekulacji na temat przyszłego komunikowania się za pomocą pisma, spojrzeć wstecz, by dowiedzieć się dokładniej, czym książka była w przeszłości.

Niektoacute;rzy dziennikarze i bibliotekarze, podobnie jak entuzjaści kompaktoacute;w, uważają, że pojawienie się e-bookoacute;w oznacza totalną rewolucję. Być może popularność e-bookoacute;w rzeczywiście rośnie, być może drukowane książki rzeczywiście znikną (tak jak gliniane tabliczki babilońskie i zwoje papirusoacute;w starożytnego Egiptu, ktoacute;re dawno temu przestały być używane). Wszelkimi środkami przekonuje się nas, że przyszłe książki będą wyłącznie elektroniczne; pewne jest jednak to, że przez minione ponad 10 000 lat ludzkość rozwinęła sposoby przechowywania i przekazywania informacji, ktoacute;re głęboko zakorzeniły się w naszej podświadomości.

W tomie tym autorzy prezentują 100 książek pochodzących z całego świata i poświęconych najroacute;żniejszym tematom, ktoacute;re dobrano tak, by pokazać najważniejsze etapy rozwoju produkcji książki albo przypomnieć pozycje, ktoacute;re miały największe znaczenie w jej historii. Wspaniale ilustrowany tom jest rozkoszą dla oczu i zarazem fascynującym świadectwem liczącego wiele tysięcy lat dążenia ludzkości do przekazywania idei i wiedzy.

W wyborze autorzy kierowali się zasadą, by pokazać największą roacute;żnorodność książek: w rozmaitych formach i stylach, także w postaci sznurkoacute;w (kipu) czy też pisane na kościach, korze lub liściach palmowych, a także słynne tabliczki gliniane, zwoje papirusowe i welinowe lub papierowe, lepiej znane w Europie bądź Ameryce Poacute;łnocnej. Prezentują książki charakterystyczne dla poszczegoacute;lnego rodzaju, choć niekoniecznie te najbardziej oczywiste.

Polskie edytorstwo prezentowane jest tu przez wydane konspiracyjnie podczas okupacji niemieckiej Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Na okładce zaś pokazano Złoty Kodeks Gnieźnieński - faksymile XI-wiecznego ewangeliarza. Natomiast najstarsze zabytki polskiego piśmiennictwa przedstawia w pięknym eseju Bogdan Klukowski.

Książka "Historia książki. Od glinianych tabliczek po e-booki"
Roderick Cave; Sara Ayad