Europejskie konflikty dyplomatyczne Wiek XIX - Zajewski Władysław

Europejskie konflikty dyplomatyczne Wiek XIX

4.00 Oceń książkę!

Autor: Zajewski Władysław

Wydawnictwo: Arcana
ISBN: 9788360940709
EAN: 9788360940709
Format: 215 x 150 x 20
Oprawa: Twarda
Stron: 250
Data wydania: 2012
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
24.47
książka
25.99zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h
Autor prezentuje nowe, krytyczne spojrzenie na europejskie konflikty dyplomatyczne epoki porozbiorowej, na sposoby odzyskania niepodległości, bowiem jednostki poddane presji reżimów mocarstw uczestniczących w rozbiorach Polski mogły się pogubić, ale naród jako całość - nigdy. Mimo tak licznych głosów publicystów i historyków, że Napoleon mamił i oszukiwał Polaków, ci stali się - jak wyznała dyskretnie Mme de Stael - "jedynym narodem, który walczył do końca u boku Napoleona w nadziei na odzyskanie niepodległości".

Mniej natomiast znamy polskie starania na polu dyplomacji. Mimo braku odpowiednich struktur organizacyjnych i popełnionych potknięć, powstanie listopadowe ocaliło Belgię przed zbrojną interwencją Rosji, co już dawno skonstatował belgijski historyk F. de Lannoy, zaś dyplomaci Rządu Narodowego uratowali także Belgię w 1831 przed wojną domową. Kongres wiedeński (1814-1815) stał się faktycznie - jak napisał Maurycy Mochnacki - gwałtem na Polsce dokonanym, czwartym jej rozbiorem, to z drugiej strony należy pamiętać, że wolna europejska opinia liberalna nigdy nie aprobowala gwałtu dokonanego na Polsce.

Znakomity wyraz tym poglądom dawała prasa belgijska: "Traktat wiedeński nie jest zobowiązujący dla narodów zniewolonych i w żaden sposób nie wiąże on uciemieżonego i prześladowanego narodu polskiego (...) postępowanie carów rossyjskich wobec Polski przed i po powstaniu 29 listopada 1830 de iure i de facto anulowały traktat wiedeński z 1815 roku" ("Courrier Belge", nr 195 z 13 lipca 1832). "Naród, nawet siłą zniewolony przez sąsiedni naród - dowodził książę Adam Jerzy Czartoryski - jako członek odrębny wielkiej społeczności rodu ludzkiego, nie traci prawa do niezależności i do istnienia osobnego, nawet gdy jest trzymany w niewoli przez inny naród". Cały sens działań narodu polskiego w XIX wieku polegał na dyplomatycznym i zbrojnym zakwestionowaniu rozstrzygnięć traktatu wiedeńskiego, który utrwalał podział Polski.

Książka "Europejskie konflikty dyplomatyczne Wiek XIX"
Zajewski Władysław