Ecclesia - Regnum - Fontes. Studia z dziejów średniowiecza - Praca zbiorowa

Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
ISBN: 9788323519256
Data wydania: 2015-06-10
Tom Ecclesia - Regnum - Fontes dedykowany Profesor Marii Koczerskiej zawiera studia autorstwa Jej uczniów, współpracowników i przyjaciół. Nawiązują one do głównych zainteresowań i dokonań badawczych Jubilatki, obejmując problematykę dziejów Kościoła, relacji władzy duchownej i świeckiej, życia społecznego, kultury oraz szeroko rozumianego źródłoznawstwa i edytorstwa - od wczesnego średniowiecza po wczesną nowożytność. Szereg studiów poświęconych zostało Zbigniewowi Oleśnickiemu i Janowi Długoszowi - dwóm wielkim osobowościom Polski późnego średniowiecza, których rozpoznanie tak wiele zawdzięcza badaniom Marii Koczerskiej.

Maria Koczerska od czasów studiów związana jest z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie jako jego profesor. Autorka książek: Rodzina szlachecka w Polsce późnego średniowiecza (1975), Zbigniew Oleśnicki i Kościół krakowski w czasach jego pontyfikatu (2004) i wielu artykułów; jest m.in.. Członkiem zarządu Towarzystwa Miłośników Historii, członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, członkiem Komitetu Nauk Historycznych PAN oraz polskiej sekcji Commission Internationale d'Histoire et d'Etudes du Christianisme. W latach 2008-2012 była dyrektorem Instytutu Historycznego UW, od 1998 r. jest współredaktorką czasopisma "Studia Źródłoznawcze".

Książka "Ecclesia - Regnum - Fontes. Studia z dziejów średniowiecza"
Praca zbiorowa