EBOOK Fizyka Daj się uwieść - Christoph Drosser

EBOOK Fizyka Daj się uwieść

4.00 Oceń książkę!

Autor: Christoph Drosser

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN Sp. z o.o.
ISBN: 9788377054192
EAN: 6E84C1C6EB
Format: 0,0 x 0,0 x 0,0
Oprawa: ...
Stron: 232
Data wydania: 2013
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
22.90
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

Grupa fizyków popełnia zbiorowe samobójstwo. Tylko dlaczego? Komisarz Behnke odkrywa, że ma ono związek z teorią kwantów, a jego zdrowy rozsądek zostaje wystawiony na ciężką próbę.

Czy zderzenie czołowe dwóch samochodów jest gorsze od zderzenia samochodu ze ścianą? Jak sprawdzić, czy złoto w biżuterii jest sfałszowane? I dlaczego parówki włożone do gorącej wody zawsze pękają wzdłuż? Autor na przykładzie zajmujących historyjek z naszego dnia codziennego wyjaśnia, jak siły natury, w opisie fizyki, działają na nas i nasze otoczenie we wszystkich możliwych sytuacjach życiowych.

Ta książka pokazuje, że nie można żyć bez fizyki. Im lepiej ją rozumiemy, tym łatwiej jest nam żyć. Książka Christopha Drössera jest też dla tych, którzy fizyki się boją.
Wiktor Niedzicki – dziennikarz naukowy
Słowo wstępne

Zbyt wczesna radość
albo a gdzie tam „eureka”!
Archimedes nazwane jego imieniem prawo odkrył ponoć, gdy w greckiej łaźni wszedł do wanny i woda przelała się górą. W rzeczywistości ta sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Ostatni zjazd
albo dlaczego grubi zsuwają się szybciej
Dorastające dzieci zwykle prześcigają w sporcie swoich rodziców. Lecz nauczyciel fizyki Stefan Putzer znajduje sposób, jak swemu młodocianemu synowi po raz ostatni zwiać na nartach sprzed nosa.

Siła dwóch koni
albo próba rozdarcia niebieskich spodni
Logo marki dżinsowej Levi’s jest znane na całym świecie: dwa konie nie dają rady rozerwać pary spodni. Ale czy dwa konie w tym przypadku są naprawdę silniejsze niż jeden?

Dwudziestometrowa kobieta
albo size matters
W opowiadaniach science fiction ludzie stają się olbrzymami lub karłami, zachowując przy tym swą postać. Ale co by się z nimi stało, gdyby dotyczyły ich prawa fizyki obowiązujące w rzeczywistym świecie?

Fizyka serdelków
albo dlaczego parówki pękają zawsze wzdłuż
Wolfgang to sprzedawca kiełbasek, ale fizykę ma w małym palcu. Potrafi wyjaśnić nie tylko, jak najsmaczniej przyrządzić serdelki, ale też, dlaczego nigdy nie pękają one w poprzek.

W urzędzie patentowym
albo energia za darmo
Czy może istnieć maszyna poruszająca się w nieskończoność bez dopływu energii? Chociaż fizyka wyklucza istnienie perpetuum mobile, to pasjonaci co rusz wymyślają takie urządzenia – otrzymując czasem na nie nawet pa­tenty.

Mur
czyli przeminęło z wiatrem
Para niemieckich emigrantów na Majorce stwierdza z bólem, że czasem nawet najlepsza ściana dźwiękochłonna nie jest w stanie zatrzymać hałasu.

Odmłodzona bliźniaczka
czyli paradoksalna podróż w czasie
W 2020 roku odebrano pierwsze sygnały inteligentnej cywilizacji z Alfa Centauri B. Dziesięć lat później ludzkość wysyła tam ambasadorkę. Po raz pierwszy zaistniała możliwość nawiązania kontaktu z kosmitami. A para bliźniąt doświadcza pozornego paradoksu z teorii względności Einsteina.

Impreza
czyli zabawa z długimi słomkami
Dwoje dzieci próbuje przez słomkę wessać lemoniadę i sangrię na trzecie piętro. Czy to możliwe – czy może dla płynów „limit ssania” jednak istnieje?

Na równiku
czyli sztuczka z wirem wodnym
Czy to Ekwador, czy też Kenia – w krajach leżących na równiku cwani sztukmistrze chętnie demonstrują, że wir wodny na półkuli północnej kręci się odwrotnie niż na południowej. Znajdziesz tu instrukcję, jak samemu to sprawić – i wcale nie musisz się udawać na równik!

W pokoju dziecinnym
czyli (nie)zdrowa półwiedza
Kiedy rodzice wyjaśniają dzieciom problemy naukowe, czasem lekko mijają się z prawdą. Matthias Wortmann myli się aż trzykrotnie: w sprawie przyczyny lata i zimy, w sprawie nieważkości w kosmosie, lecz przede wszystkim przy odpowiedzi na pytanie, dlaczego samoloty mogą latać.

Wszystko przypadek?
czyli z komputerem w bucie do kasyna gry
Za pomocą metod matematycznych nie da się wygrać z kołem ruletki – z liczb wylosowanych w przeszłości nie można przewidzieć tych przyszłych. Ale może uda się to za pomocą fizyki? Może można dokładnie obliczyć bieg kuli?

Pijany winiarz
czyli jak lód może chronić przed mrozem
Winiarz Luigi wypija zbyt wiele chianti i zapomina wyłączyć na noc deszczownię w swojej winnicy, po czym odkrywa, że lód może chronić wrażliwe kwiaty przed mrozem.

Kult kwantów
czyli samobójstwo dla nauki
Grupa fizyków popełnia zbiorowe samobójstwo. Tylko dlaczego? Komisarz Behnke odkrywa, że ma ono związek z teorią kwantów, a jego zdrowy rozsądek zostaje wystawiony na ciężką próbę.

Dwanaście najważniejszych
albo fundamentalne równania fizyki

Twoja kolej – rozwiązania

Źródła

Książka "EBOOK Fizyka Daj się uwieść"
Christoph Drosser