Dziennik - Wacław Niżyński

Autor: Wacław Niżyński

Wydawnictwo: Axis Mundi
Data wydania: 2011-06-01
"Nie chcę być pisarzem. Chcę być myślicielem. myślę i piszę. NIe jestem pismakiem, jestem myślicielem. Nie jestem Schipenhauerem. Jestem Niżyńskim. Chcę powiedzieć wam, ludziom, że jestem Bogiem . Jestem tym Bogiem, który umiera, kiedy go nie kochają. Żałuję siebie, gdyż jestmi żal Boga. Bóg mnie kocha i daje mi życie w śmierci, Jestem śmiercią. Jestem tym, który kocha śmierć." Wacław Niżyński Wacław Niżyński był genialnym tancerzem, zachwycił świat swoim tańcem i zaszokował realizacjami w słynnym zespole Siergieja Diagilewa. Jako choreograf działał bardzo krótko, stworzył tylko cztery balety: " Popołudnie Fauna", "Gry", "Święto wiosny" i "Dyla Sowizdrzała". Jednak burzyły one istniejący porządek estetyczny w balecie , wyprzedzały swoją epokę.Były odrzuconeprzez współczesnych , ale wywarły ogromny wpływ na sztukę tańca XX wieku.

Książka "Dziennik"
Wacław Niżyński