Dziennik - Anne Frank

Autor: Anne Frank

Wydawnictwo: Znak (uprz)
Data wydania: 2015-01-12
Poruszająca książka, która powstała na podstawie zapisków młodej Żydówki ukrywającej się w czasie okupacji w mieszkaniu w centrum Amsterdamu. Dziennik to obszerne fragmenty z pamiętnika trzynastoletniej Anne zamkniętej w sekretnej narzędziowni urządzonej koło biura jej ojca. Spędziła w niej wraz z rodziną i znajomymi rodziców dwa lata - od lipca 1942 do sierpnia 1944. W skrupulatnie prowadzonym dzienniku pisała o tym, jak osiem osób, dla których jedynym oknem na świat było radio, próbowało normalnie żyć, łagodzić codzienne konflikty, doceniać małe radości. Największą tajemnicą Anne była zmyślona przyjaciółka Kitty, której opowiadała o wszystkim, co działo się w kryjówce: przerażeniu, plotkach, kłótniach, pierwszej miłości. Sekretne listy do Kitty ułożyły się w przejmujący dziennik dorastającej dziewczyny, wrażliwej, inteligentnej, obdarzonej niezwykłym zmysłem obserwacji.

Ostatni zapisek Dziennika pochodzi z 1 sierpnia 1944 roku - to trzy dni przed aresztowaniem rodziny Franków i pozostałych mieszkańców kryjówki. Wszyscy zostali wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Anne Frank zmarła na tyfus w Bergen-Belsen, tuż przed jego wyzwoleniem. Wojnę przeżył tylko jej ojciec Otto H. Frank i w 1963 roku założył fundację, która czuwa nad rozpowszechnianiem cudem ocalonego dziennika córki. W 2013 roku Fundacja im. Anne Frank rozpoczęła współpracę z UNICEF-em. Dzięki temu część dochodów ze sprzedaży niniejszej książki zostaje przekazana na cele walki o prawa dzieci na całym świecie.

Książka "Dziennik"
Anne Frank