Dzieje dwóch rodzin - Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy - Kazimierz Orłoś

Dzieje dwóch rodzin - Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy

4.00 Oceń książkę!

Autor: Kazimierz Orłoś

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
ISBN: 9788308060476
EAN:
Format: 145 x 207
Oprawa: twarda
Stron: 368
Data wydania: 2015-11-19
Gdzie kupić tanią książkę?
książka
35.99
książka
42.97zł
Książka w Twoim domu w ciągu 48h

Wybitny prozaik i nowelista pokolenia '56, scenarzysta i publicysta. Jeden z pierwszych pisarzy, ktoacute;rzy, pozostając w kraju, nie godzili się na ograniczenia cenzury politycznej, wspoacute;łpracownik Instytutu Literackiego i "Kultury" paryskiej Jerzego Giedroycia.

Bogato ilustrowana saga rodzinna, zawierająca wspomnienia matki pisarza, Seweryny Orłosiowej z Mackiewiczoacute;w i ojca, Henryka Orłosia, ktoacute;ry dzieciństwo i część studioacute;w spędził na Ukrainie. Pojawiają się tu nie tylko członkowie rodziny, ale teżnbsp; znane postacie historyczne i publiczne (Iwaszkiewiczowie, E. Małaczewski, Rydel, Wyspiański, Mehoffer, Joacute;zef i Stanisław Cat Mackiewiczowie, J. Korczak), historie obyczajowe, wypadki historyczne i przygody pisarskie. Przeplatane opowieści rodzicoacute;w są oszczędnienbsp; komentowane i uzupełniane przez K. Orłosia roacute;wnież wplata on w tok dawnych wspomnień rezultaty z podroacute;ży sentymentalnej po miejscach rodzinnych na Ukrainie z 2010 roku.

Moacute;j dom rodzinny - jak teraz o nim myślę - był domem wyjątkowym: ani z okresu dzieciństwa, ani z poacute;źniejszych lat, nie pamiętam podniesionych głosoacute;w Rodzicoacute;w, kłoacute;tni, ostrzejszych słoacute;w. Pamiętam oboje uśmiechniętych, w dobrych nastrojach, optymistycznie nastawionych do życia. A przecież należeli do pokolenia, ktoacute;re przeżyło dwie wojny światowe, rewolucję bolszewicką, 39 rok, okupację niemiecką. Powstanie warszawskie w 44. A potem jeszcze wszystkie absurdy czasoacute;w PRL.

Książka "Dzieje dwóch rodzin - Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy"
Kazimierz Orłoś