Czerwony Byk - Bujko Mirosław M.

Czerwony Byk

Autor: Bujko Mirosław M.

Wydawnictwo: W.A.B.
EAN: 9788374142632
Oprawa: Twarda z obwolutą
Stron: ...
Data wydania: 2007
Czerwony Byk to druga po Złotym pociągu (W.A.B. 2005) powieść sensacyjno-historyczna Mirosława Bujko.
Tym razem akcja książki rozgrywa się pod koniec II wojny światowej w Związku Radzieckim, a wśród barwnych postaci amerykańskich lotników, enkawudzistów i szpiegów pojawiają się też bohaterowie znani z pierwszej części cyklu - Iwan Każedub i japoński agent Kidera.
Jest rok 1944. Amerykańska superforteca - bombowiec B-29, uszkodzona w czasie nalotu na japońską stalownię, ląduje awaryjnie we Władywostoku. Rosjanie przyjmują lotników nad wyraz gościnnie, nie żałują wódki i luksusowych prostytutek. Ale za nic nie chcą ich wypuścić... Tymczasem Andriej Tumiłow - znakomity konstruktor, zamknięty w biurze NKWD, gdzie pracuje w zespole złożonym z innych aresztowanych inżynierów - otrzymuje od Stalina rozkaz skopiowania B-29. Do dyspozycji dostaje oryginalny egzemplarz
z Władywostoku, a jako doradcę - kapitana Darrella, dowódcę amerykańskiej superfortecy, który godzi się na współpracę w zamian za uwolnienie pozostałych członków załogi. Asystentką i tłumaczką Darrella zostaje piękna agentka, która prowadzi podwójną grę.
Czerwony Byk to opowieść o największym plagiacie w dziejach, o przyjaźni i zniewoleniu, a także o samolocie - fascynującym dziele techniki, które budzi nie mniejsze namiętności niż władza i pieniądze. Powieść obfituje w zaskakujące zwroty akcji i brawurowe opisy wschodnich sztuk walki. Fabuła ostatniej części cyklu, zatytułowanej Wyspy Szerszenia, rozgrywać się będzie w upokorzonej klęską wojenną Japonii lat czterdziestych.

Z recenzji Złotego pociągu:

Starannie wyważone relacje międzyludzkie (nie wyklucza to wielkich namiętności!), zapierająca dech w piersiach fabuła, umiejętność opowiadania i dawkowania napięcia - Bujko znalazł receptę na skonstruowanie świetnej powieści sensacyjnej.
Granice.pl

Książka "Czerwony Byk"