Czas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości wszechświata - Lee Smolin

Czas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości wszechświata

Autor: Lee Smolin

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ISBN: 9788379611911
Stron: ...
Data wydania: 2015-03-26
Czym jest czas?
To pozornie proste pytanie jest najważniejszym problemem, z ktoacute;rym styka się nauka, gdy coraz głębiej badamy podstawy rzeczywistości. Wszystkie tajemnice, przed jakimi stają fizyka i kosmologia ndash; od Wielkiego Wybuchu do przyszłości Wszechświata, od zagadek mechaniki kwantowej do unifikacji oddziaływań i cząstek ndash; sprowadzają się do natury czasu.
To, że czas jest realny, może wydawać się oczywistym faktem. Odczuwamy jego upływ każdego dnia, gdy obserwujemy tykanie zegarka. Ale większość fizykoacute;w ndash; od Newtona i Einsteina aż do wspoacute;łczesnych teoretykoacute;w fizyki kwantowej widziało ten problem inaczej. Największe wrażenie robi naukowa hipoteza, moacute;wiąca, że czas jest iluzją. Konsekwencje przyjęcia poglądu, że czas jest realny, są rewolucyjne.
Lee Smolin, autor kontrowersyjnego bestsellera bdquo;Kłopoty z fizykąrdquo;, twierdzi, że ograniczanie pojęcia czasu hamuje rozwoacute;j fizyki. Nadszedł czas na wielką rewolucję myśli naukowej. Rzeczywistość czasu może mieć zasadnicze znaczenie dla następnego wielkiego przełomu w fizyce teoretycznej.
A co by było gdyby same prawa fizyki nie były bezczasowe? A gdyby podlegały ewolucji? bdquo;Czas odrodzonyrdquo; proponuje nowe radykalne podejście do kosmologii, obejmujące realność czasu i otwierające cały nowy wszechświat możliwości. Smolin wyjaśnia żywym i przejrzystym językiem, jak prawdziwa natura czasu wpływa na naszą rzeczywistość.
Zmieniłem front z powodoacute;w naukowych, a w szczegoacute;lności ze względu na wspoacute;łczesne osiągnięcia fizyki i kosmologii. Uwierzyłem, że czas jest kluczowy w zrozumieniu istoty teorii kwantoacute;w i jej ewentualnej unifikacji z przestrzenią, czasem, grawitacją i kosmologią. A co najważniejsze, trzeba w nowy sposoacute;b potraktować realność czasu, aby nabrał sensu obraz Wszechświata ukazywany przez obserwacje kosmologiczne. To właśnie mam na myśli, pisząc o odrodzeniu czasu.
Fragment książki
Lee Smolin jest wybitnym fizykiem teoretykiem. Jego prace wniosły istotny wkład do poszukiwań wielkiej unifikacji. Jest członkiem założycielem Perimeter Institute for Theoretical Physics i członkiem Wydziału Filozofii na Uniwersytecie w Toronto. Autor książki bdquo;Kłopoty z fizykąrdquo; (Proacute;szyński Media 2008).

Książka "Czas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości wszechświata"
Lee Smolin