Ciemność widoma - William Styron

Autor: William Styron

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-09-26
W książce "Ciemność widoma" słynny pisarz dzieli się swoim doświadczeniem w walce z depresją oraz własnymi przemyśleniami na temat tej strasznej choroby. Zastanawia się nad przyczynami i skutkami depresji, opowiada o też sposobach wychodzenia z tego stanu. To wybitne dzieło zarówno pod względem literackim, jak i psychologicznym.

Tytuł "Ciemność widoma" pochodzi z opisu piekła w "Raju utraconym" Johna Miltona. Styron po mistrzowsku opowiada o piekle, którego doświadcza dręczony chorobą ludzki umysł. Próbuje ująć w słowa cierpienia, które są tak ogromne, że wydają się niemożliwe do wyrażania. Relacjonuje przebieg depresji. Opisuje pobyt w szpitalu i stany, gdy bliski był samobójstwa.

Książka "Ciemność widoma. Esej o depresji" po raz pierwszy została wydana pod koniec 1989 roku i przyczyniła się wydatnie do nagłośnienia problemu. Wreszcie zaczęto dyskutować o chorobie, wokół której zawsze panowało kłopotliwe milczenie.

Książka "Ciemność widoma"
William Styron