Chan al-Chalili - Nadżib Mahfuz

Autor: Nadżib Mahfuz

Wydawnictwo: Smak Słowa
Data wydania: 2015-04-13

Akcja powieści rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej w starej dzielnicy Kairu zwanej Chan al-Chalili, do ktoacute;rej przeprowadza się rodzina głoacute;wnego bohatera, czterdziestoletniego egipskiego intelektualisty Ahmada Akifa. Egipcjanie uważają, że skoro Chan al-Chalili jest świętą dzielnicą, Niemcy nie odważą się jej bombardować. Rzeczywiście - bomb spada tam mniej. Co jednak istotne, przeprowadzka jest dla rodziny niemal jak podroacute;ż za granicę. Wszystkie te zaułki są bowiem zamkniętymi rewirami, pilnie chroniącymi swoją odrębność. Ahmad powoli wnika w dzielnicę i odkrywa skrywane przez nią tajemnice. Poznaje nowych przyjacioacute;ł i miłość swojego życia, piękną Nawal. Los w końcu zaczyna mu sprzyjać.

Niestety wszystkie pieczołowicie ułożone marzenia i plany Ahmeda rujnuje przyjazd ukochanego młodszego brata Ruszdiego. Na głębszym poziomie Mahfuz dotyka fundamentalnych zagadnień wspoacute;łczesności i zadaje sobie pytanie, czy podobnie jak niemieckie bomby, ktoacute;re codziennie zagrażają Chan al-Chalili, postępowi musi zawsze towarzyszyć niszczenie przeszłości.

Miłośnicy książek Hamida z zaułka Midakknbsp;oraz Trylogii Kairskiejnbsp;z pewnością pokochają ten ujmujący i z niezwykłym wyczuciem zarysowany obraz rodziny, ktoacute;ra znalazła się na rozdrożu starego i nowego świata.
Dzielnica Chan al-Chalili od wiekoacute;w była bardzo ważnym bazarem na Bliskim Wschodzie. Obecnie jest to w zasadzie w całości dzielnica handlowa. Mieści się tu wiele sklepoacute;w, kawiarni, restauracji i kramoacute;w z żywnością i przyprawami. Kawiarnie są zazwyczaj maleńkie, urządzone tradycyjnie, serwujące kawę po arabsku i fajkę wodną. Do Chan al-Chalili przylega meczet Al-Husajna, uniwersytet i meczet Al-Azhar. Na terenie Chan al-Chalili znajduje się roacute;wnież zaułek Midakk upamiętniony w innej powieści Nadżiba Mahfuza. Ten historyczny rejon Kairu należał do najukochańszych miejsc Nadżiba Mahfuza, gdzie lokował nie tylko akcje swych powieści, ale roacute;wnież, gdzie sam często bywał.

Książka "Chan al-Chalili"
Nadżib Mahfuz