Bromby i Fikandra wieczór autorski - Maciej Wojtyszko

Autor: Maciej Wojtyszko

Wydawnictwo: Ezop
Data wydania: 2009-05-20
To najnowsza z serii "Bromb" Macieja Wojtyszki - wybitnego dramaturga i reżysera. Serię zapoczątkowała wydana w latach 70. kultowa "Bromba i inni" - zbiór humorystycznych opowiadań, który od razu stał się bestsellerem. Książka, której łączny nakład osiągnął kilkaset tysięcy egzemplarzy, była i jest nadal obowiązkową lekturą każdego inteligentnego czytelnika, bez względu na wiek. Fanami "Bromby" są zarówno dzieci jak i dorośli. Z myślą o nich Wojtyszko dopisał nowy rozdział o dalszych losach mieszkańców Naszej Okolicy i tak powstała "Bromba i inni. Po latach także?" (2003). Z "brombowego" cyklu ukazały się jeszcze "Bromba i filozofia" (2004) oraz "Bromba i psychologia" (2007). Najnowsza propozycja Wojtyszki - "Bromby i Fikandra wieczór autorski" - jest książką szczególną, być może najbardziej niezwykłą ze wszystkich "Bromb", gdyż po raz pierwszy dostajemy do rąk "Brombę" niemal w całości wierszowaną. Oto w bibliotece Pućka spotykają się asiaki i esiaki, gwiazdonosy, fumy, wychuchole i naturalnie najbliżsi przyjaciele Bromby i Fikandra, by posłuchać poezji. Książka skrzy się humorem. Wojtyszko w mistrzowski sposób bawi się słowami, wykorzystując specyfikę języka polskiego. Jego "łamańce" językowe nie mają sobie równych. Żeby zacytować tylko dwuwiersz: "Bo choć wszy bywają żwawsze/Jeż wesz zewsząd wyprze zawsze. Dodatkowego smaku dodają książce zabawne, często złośliwe komentarze rozemocjonowanych słuchaczy. Na "Wieczór..." czekają już fani pióra i piórka Macieja Wojtyszki, który sam także ilustruje swoje książki. Doceniają go zarówno czytelnicy, stojąc wytrwale w długich kolejkach po autografy na promocjach i targach książki, jak i liczne gremia jurorów, nagradzając kolejne "Bromby" najwyższymi nagrodami, takimi jak "Książka Roku" Polskiej Sekcji IBBY; "Najpiękniejsze Książki Roku" Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek; wpis na Międzynarodową Listę im. H.Ch. Andersena. "Bromba i inni" znalazła się także na liście Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży oraz wśród książek zalecanych przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Zaś w lutym 2009 r. Maciej Wojtyszko został uhonorowany za całokształt twórczości dla dzieci nagrodą przyznawaną przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Książka "Bromby i Fikandra wieczór autorski"
Maciej Wojtyszko