Biblioteka chirurga onkologa Tom 7 Nowe terapie w czerniakach - Rutkowski Piotr

EAN: 9788365672155
Oprawa: Miękka
Data wydania: 2016
W ostatnich 5 latach nastąpił przełom w leczeniu czerniaków w stadium uogólnienia. Wiąże się to zarówno z rozwojem leczenia ukierunkowanego molekularnie, jak i immunoterapii. Nowe metody leczenia wprowadzone do codziennej praktyki klinicznej sprawiły, że obecnie sposób postępowania w przypadku rozpoznania nieresekcyjnego przerzutowego czerniaka skóry ma niewiele wspólnego z praktyką kliniczną sprzed kilku lat, a mediana przeżyć całkowitych przekracza 2 lata.
W ostatnich 5 latach w Europie zarejestrowano wemurafenib,dabrafenib, trametynib, kobimetynib, ipilimumab, niwolumab i pembrolizumab oraz talimogene laherparepvec (T-VEC). W Polsce w ramach programów lekowych dostępnych jest obecnie pięć nowych terapii — wemurafenibem, dabrafenibem, ipilimumabem, pembrolizumabem i niwolumabem. Niestety, ich wskazania refundacyjne nadal odbiegają od tych obowiązujących w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.
Obecnie podstawę leczenia systemowego stanowi immunoterapia i leczenie skojarzone lekami ukierunkowanymi molekularnie.
Co więcej, najnowsze dane dają nadzieję również na postęp w leczeniu uzupełniającym chorych o dużym ryzyku nawrotu choroby.

Książka "Biblioteka chirurga onkologa Tom 7 Nowe terapie w czerniakach"
Rutkowski Piotr