Bezczelność bezkarność bezsilność - Mroziewicz Krzysztof

EAN: 9788361668183
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2010
?Ta książka jest dla pasjonatów wiedzy o świecie. To elitarne grono, a jeszcze bardziej elitarna jest grupa przewodników po tym labiryncie, jakim jest współczesny świat. Jednym z owych przewodników jest Krzysztof Mroziewicz. Nadaje się do tej roli doskonale, bo znaczną część swego długiego zawodowego życia spędził jako korespondent i reporter zagraniczny, a był też dyplomatą w Azji.
Widzę w nim dziennikarza pokroju Ryszarda Kapuścińskiego, stawiającego sobie, ale i czytelnikowi wysokie wymagania: nie wystarczy opisać, możliwie jak najtrafniej, trzeba spróbować zrozumieć, o ile możliwe ? bez gniewu i uprzedzenia. Ba, ale czy to możliwe, gdy tematy podejmowane przez Mroziewicza ociekają krwią i łzami? Zachęcam do przekonania się samemu, poprzez lekturę; sam uważam, że relacje i refleksje Mroziewicza są rarytasem w dobie multimediów.
(?) W istocie książka Mroziewicza jest nie tylko rodzajem kroniki i rozumowanego leksykonu polityki i cywilizacji w początkach XXI wieku, ale też dziełem o ambicjach literacko-filozoficznych, theatrum mundi. I to mnie w nim szczególnie zafrapowało".
Adam Szostkiewic
POLITYKA, Dział Polityczny

Krzysztof Mroziewicz ? niepraktykujący geofizyk, w okresie studiów uniwersyteckich - aktor, kierownik klubu ?Hybrydy?, zastępca redaktora naczelnego tygodnika ?itd.?. Dziennikarz, komentator ?Polityki? oraz programów ?7 dni świat?, ?To był dzień na świecie ? i innych, znawca tematyki międzynarodowej, były doradca ministra spraw zagranicznych, członek Akademii Telewizyjnej, Przewodniczący Kapituły Wiktorów. Wiedzę o świecie zdobywał będąc dziennikarzem redakcji zagranicznej PAP, korespondentem zagranicznym w Azji, korespondentem wojennym w czasie sowietyzacji Afganistanu, w latach 1996 ? 2001 Ambasadorem RP w Indiach, Sri Lance i Nepalu. Przez dwie kadencje wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Korespondentów Zagranicznych w Azji Południowej. Prowadzi zajęcia dla studentów Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i innych wyższych uczelni. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. trzy Wiktory, Złoty Medal Uniwersytetu Wrocławskiego oraz medal z okazji 300-lecia tego Uniwersytetu, a także odznaczenie Honoratio Gratias przyznawane przez Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, w której jest wykładowcą. Doświadczenia pracy dziennikarskiej, a także osobiste refleksje i analizy zawarł w książkach: ?Guantanamera. Korespondencja z Hawany?, ?Istmo. Biuletyn wiadomości dobrego i złego?, ?Kabul w okresie postu?, ?Ucieczka do Indii?, ?Syberia. Wzdłuż Jeniseju? (z Z. Żyburtowiczem), ?Dziennikarz w globalnej wiosce?, ?Ekstazja. Podróże z Afrodytą?, ?Czas pluskiew? oraz ?Prawdy ostateczne Ryszarda Kapuścińskiego?. Autor ponad 50 artykułów naukowych i analiz w pracach zbiorowych.

Książka "Bezczelność bezkarność bezsilność"
Mroziewicz Krzysztof